Lisans ve Vize Yönergesi

Lisans ve Vize İşlemlerini Yaptıracak Olan Sporcularımızın Dikkatine!

14 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren, Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Yönetmeliği’ne göre 2020 yılı başından itibaren sporcuların lisans, vize ve transfer ile ilgili iş ve işlemleri, il/ilçe spor müdürlükleri tarafından yürütülmektedir. Bu kapsamda Sporcu lisansı, il/ilçe Spor Müdürlükleri tarafından düzenlenmekte, vize işlemleri il/ilçe müdürlüklerince Bakanlığın bilişim sistemi üzerinden yapılmaktadır. Lisans ve vize şartları ise Türkiye Briç Federasyonu Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Talimatı ile belirlenmektedir. Anılan Yönetmeliğe göre lisans, sporcu lisansı veya sporcu kartı olmak üzere iki şekilde düzenlenebilmektedir.
Sporcu lisansı, kulüp lisansı ya da ferdi lisans olarak ikiye ayrılır. Ferdi lisans veya kulüp lisansı Talimatta belirlenen kurallar dahilinde birbirine dönüştürülebilmektedir. Dönüşüm işlemleri il/ilçe Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Adına ilk defa ferdi sporcu lisansı düzenlenen bir sporcu, hiç beklemeksizin sporcu lisansını kulüp lisansına dönüştürebilir. Kulüp lisansına sahip sporcular, müsabakalara katılmış olsalar bile her zaman kulübünden ayrılarak, kulübün muvafakati ile ya da muvafakati yok ise muvafakat bedelini ödemek şartıyla, kulüp lisanslarını ferdi lisansa dönüştürebilirler. Kulüp lisansını ferdi lisansa dönüştüren bir sporcu daha sonra lisansını tekrar kulüp lisansına dönüştürmek istediğinde, o sezon sona ermeden dönüşüm işlemini gerçekleştiremez. Kulüp lisansı olan sporcularımızın bireysel lisansa dönmek istemeleri durumunda hak kaybına uğramamaları için bu hususa dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca anılan Yönetmelik gereği vize işlemi sonrası İl/İlçe Spor Müdürlüğünden verilen lisanslar üzerinde yer alan lisans noları, ilgili İl/İlçe Spor Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Bu Lisans numaraları Master Point (MP) numarası değildir. Diğer bir ifade ile lisans noları MP numaralarının yerine geçmiş değildir. Lisans No ve MP Numarası birbirinden farklı olup, TBF tarafından verilmiş olan MP numaraları aynen devam etmektedir. Federasyon faaliyetlerinde Türkiye Briç Federasyonunda kayıtlı olunan MP numaralarınızı kullanmanız gerekmektedir.

2022 Yılı Üyelik, Lisans ve Vize İşlemleri

2019 yılında Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Yönetmeliğine göre lisans/vize işlemleri il/ilçe spor müdürlükleri tarafından yapılmaktadır.

2018 ve 2019 yıllarında sporcularımızın çoğunun bilgileri sisteme aktarılmıştır. Ancak bilgilerinde eksiklik olan sporcuların aktarımları yapılamamıştır. Bu durumda olan sporcuların il/ilçe müdürlüklerinde kayıtları bulunmadığında lisans işlemlerinde yer alan evrakları teslim ederek tekrar lisans çıkarması gerekmektedir.

Ulusal yarışmalara katılmayan sporcularımızın ve kulüplerimizin işlemlerini kolaylaştırabilmek için masterpoint sistemi üyelik sistemine geçilmiştir. Üyelik sisteminin sporculara ekstra bir maliyeti bulunmamaktadır.

2022 yılı Kış Dörtlü Turnuvasına kayıtlar alınırken sistem tarafından sadece üyeliğin olup olmadığı kontrol edilecektir. Ancak yarışmalara katılabilmek için il elemeleri bitene kadar lisans/vize işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. İl temsilcileri lisans/vize işlemlerine ilişkin olarak statülerinde bilgi verecektir.

Üyelik

Masterpoint sistemine üye olup Türkiye Briç Federasyonundan masterpoint numarası almış olan sporcular üye kabul edilirler. Üyelikleri aktif olan sporcular kulüp turnuvaları, online turnuvalar ve festivallere katılabilir.

Üye olmak isteyenler https://mp.tbricfed.org.tr/register adresinden üye olabilirler. Üyeliği aktif etmek için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Vize ücretini federasyonun ilgili hesabına ödemek
 • Masterpoint sistemi içerisinde yer alan sporcu taahhütnamesini sisteme giriş yapıp onaylamak

Lisans İşlemleri

Federasyonun düzenlediği canlı yarışmalara katılmak için lisanslı sporcu olmak zorunludur. Lisans başvuruları il/ilçe spor müdürlüklerine yapılacaktır. Lisans çıkarmak için istenen belgeler şunlardır:

 • Ferdi lisans talep formu
 • Spor yapmaya ve yarışmalara katılmaya engeli olmadığına dair yazılı sağlık beyanı (Ek-1)
 • 18 yaşından küçükler için veli/vasi yazılı izin belgesi (Ek-2) (E-devlet üzerinden düzenlenebilir.)
 • Ferdi lisans için 2 adet güncel vesikalık fotoğraf
 • Kulüp lisansı için 3 adet güncel vesikalık fotoğraf
 • Kulüp lisansı için kulüpten alınan ve sporcunun kulüple ilişkisini gösteren belge (Ek-3)
 • Vize ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu

Vize İşlemleri

Sporcuların briç faaliyetlerine ve yarışmalara katılabilmesi için ilgili sezonda vizeli lisanslarının olması gerekir. Vize işlemleri il/ilçe spor müdürlükleri tarafından yapılır. Vize işlemleri sırasında istenen belgeler şunlardır:

 • Spor yapmaya ve yarışmalara katılmaya engeli olmadığına dair yazılı sağlık beyanı (Ek-1)
 • Vize ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu
 • 2 Adet vesikalık fotoğraf (Bazı yerler fotoğrafı dijital ortamda da kabul ediyor.)

2022 Yılı Vize Ücretleri

Ferdi Vize: 94.5 TL

Kulüp Vize: 189 TL

Engelli Vize: 18 TL (Engelli raporu/kimliği federasyona mail atılmak zorundadır.)

16-25 yaş arası Genç Vize: 16 TL

16 yaş altı Genç Vize: Ücretsiz

Banka Bilgileri

Hesap Adı: Türkiye Briç Federasyonu Başkanlığı

!!!!! Havale/EFT yaparken hesap adını eksiksiz yazmalısınız !!!!! 

Türk Ekonomi Bankası (TEB)  

TR 5100 0320 0000 0000 9574 0913

Diğer istisnai transfer işlemleri ile ilgili Türkiye Briç Federasyonu Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Talimatına ulaşmak için tıklayınız

İstanbul İlçe Spor Müdürlükleri

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

 • Vize ücretini yatırdım. Neden aktif sporcu olarak görünmüyorum?

Vize ücretlerinin işlenmesi 48 saat içerisinde yapılmaktadır. Bu nedenle işleminiz gerçekleştirilmemiş olabilir. Lütfen 48 saat geçmeden federasyonu aramayınız.

Havale/eft yaparken alıcı bilgisini tam ve doğru olarak yazdığınızı kontrol etmelisiniz. Alıcı bilgisi ile iban numarası eşleşmediğinden paranız hesabınıza iade edilmiş olabilir.

Yukarıdaki adımları kontrol ettiğiniz halde işleminiz yapılmadıysa federasyon ile iletişime geçiniz. 

 • İl/İlçe Spor Müdürlüğüne gittim. Sistemde kaydımın olmadığını veya lisansımın olmadığını söylediler. Ben kaç senedir briç oynuyorum. Lütfen il/ilçe spor müdürlüğüne bildirir misiniz? Veya Problem nedir?

Masterpoint sisteminden il/ilçe spor müdürlükleri tarafından kullanılan sisteme veri aktarımı 2018 ve 2019 yılında yapılmıştır. Ancak verilerinde herhangi bir eksik bulunan sporcularımızın aktarımları gerçekleştirilememiştir. Bu nedenle sistemde kaydı görülmeyen sporcuların lisans çıkarma işlemini yapması gerekmektedir. 

 • Lisans veya vize işlemleri için sağlık raporu almak zorunlu mudur? 

Hayır. Sağlık raporuna ihtiyaç bulunmamaktadır. Sağlık beyanı vererek işlemlerinizi il/ilçe spor müdürlüklerinde yapabilirsiniz. 

 • Kulüpte ve online platformlarda oynuyorum. Ne yapmam gerekiyor? 

Üye iseniz, üyeliğinizi aktif etmek için sisteme giriş yapıp taahhüt formunu onaylamanız ve vize bedelini federasyona yatırmış olmanız gerekiyor.

Üye değilseniz önce üye olup daha sonra yukarıda belirtilen işlemleri yapmalısınız. 

 • Sadece kulüpte ve online platformlarda oynuyorum. Ne yapmam gerekiyor? 

Üye iseniz sadece üyeliğinizi aktif etmek için sisteme giriş yapıp taahhüt formunu onaylamanız ve vize bedelini federasyona yatırmış olmanız gerekiyor. 

 • Daha önce kulüpte veya online platformlarda oynamak için vize ücretini yatırdım. Şimdi il/ilçe spor müdürlüğüne giderek lisans/vize işlemini yaptırmak istiyorum. Tekrar ücret ödememe gerek var mı?

Hayır. Tekrar ücret ödemenize gerek bulunmamaktadır. İşlemler için dekontunuzu ibraz etmeniz yeterli olacaktır.


İlgili Belgeler

Ferdi lisans talep formu

Ek-1 Sağlık_beyanı

Ek-2 Veli-Vasi İzin Belgesi

Ek-3 Sporcunun Kulüple İlişkisini Gösteren Belge

Ek-4 Spor Kulübü Muvafakat Belgesi

Ek-5 Taahhütname

Ek-6 Transfer Sözleşmesi