Antrenör Eğitimi Yönetmeliği

Yürürlüğe giren yeni Antrenör Eğitimi Yönetmeliği’ne göre Antrenör Eğitim Sistemi, Temel (Teorik) ve Uygulama Eğitimi olarak iki aşamaya ayrıldı. Konuyla ilgili detaylar Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından duyuruldu.

Gençlik Spor Bakanlığı Spor Eğitim Dairesi Başkanlığının yazısına ulaşmak için tıklayınız.

Başvuru Adımları:
E-devlete girip “Spor Bilgi Sistemi”ni aratıyor ve tıklayıp aşağıdaki basamaklarını izliyoruz.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Temel Eğitim uzaktan eğitim modeli adı altında Anadolu Üniversitesi ile imzaladığı protokol kapsamında, yeni antrenör eğitim sisteminin teorik bölümü, Açık Öğretim Fakültesi bünyesinde yürütülecektir. Temel eğitim ve sınavı 90 gün olarak planlanmış olup, süreç başvuru (10 gün), eğitim (2 ay, 10 gün) ve sınav-değerlendirme (10 gün) süreci olarak belirlenmiştir.

Antrenörlük mesleğine adım atmak isteyenler ve mevcut antrenör belgesinin kademesini yükseltmek isteyenlerden, muafiyet hakkı bulunmayanların Temel Eğitim başvuruları  e-Devlet Kapısı-GSB-Spor Bilgi Sistemi üzerinden gerçekleştirilecek. Temel Eğitimde başarılı olan adaylar ilgili federasyonca açılacak olan uygulama eğitimine katılacak olup uygulama eğitimi ve sınavında başarılı olmaları halinde antrenör belgelerini alabileceklerdir.

Temel Eğitim Sisteminde uzaktan eğitim modeli ile 5 farklı modülden (Spor ve Sağlık Bilimleri, Antrenman ve Hareket Bilimleri, Spor Yönetimi, Sporda Öğrenme ve Öğretme, Sporda Psiko-Sosyal Alanlar) oluşan 5 kitap, 5 antrenörlük kademesi için toplam 24 kitap hazırlanmıştır.

Kitap hazırlama sürecinde Spor Bilimleri alanında eğitim veren farklı üniversitelerden 121 akademisyen bölüm yazarı, 24 akademisyen kitap editörü 5 akademisyen ise baş editör olarak görev almıştır. Spor Bilimleri alanında hazırlanan bu 24 kitap şimdiye kadar hazırlanan en önemli referans kaynak niteliğinde görülmektedir.

Temel Eğitime katılacak adaylar her kademe için aynı modüllerden farklı kitap setinden yararlanacaklardır. Temel Eğitimde uzmanlar tarafından hazırlanan kitapların yanı sıra yazılı, işitsel ve görsel olarak tüm e-öğrenme materyalleri adayların hizmetine sunulacaktır.

Temel eğitim sonrasında hak kazanılan uygulama eğitimi ise ilgili spor federasyonları tarafından gerçekleştirilecek. Süreçle ilgili detayları, ekteki tanıtım broşüründe bulabilirsiniz.

 

YENİ ANTRENÖR EĞİTİM SİSTEMİ BROŞÜRÜ için tıklayınız.