Nedim Borazancı Simultane İkili 16 Mart Cumartesi

1940 yılında Malatya da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Malatya’da tamamladı. Ege Üniversitesini 2.likle kazanarak Ziraat Fakültesinden pekiyi derece ile mezun oldu. Daha sonra, uzun yıllar Bornova

Zirai Mücadele ve Araştırma Enstitüsünde ziraat mühendisi olarak çalıştı. Bir oğlu ve bir kızı oldu.

Kendi deyimiyle geç sayılabilecek bir yaşta,25 yaşında, briçe başladı. Yabancı dilleri iyi düzeyde olduğu için, yabancı kaynaklardan sürekli çeviriler yaptı. Bunları el yazısıyla ile yazıp, fotokopiyle çoğaltıp ücretsiz bir şekilde herkese dağıttı.(Cebinden de para harcadı.)Türkiye’de bunu ilk yapanlardan biriydi. Bu çevirileri önce Bornova’daki briç oyuncularına,1993 yılında emekli olduktan sonra,3-4 yılını geçirdiği Kuşadası’ndaki oyunculara ve daha sonrada Hatay’ daki oyunculara dağıtarak buralarda bilimsel briçin gelişmesine büyük katkıları oldu. Mike Lawrence’ın bütün kitaplarını ezbere bilirdi.

Remzi hocayla, Malatya ve Kağızman kayısısı atışmaları, âşıkların atışmasına taş çıkartırdı.

Çok sevdiği, Nihal’e takılması en büyük eğlencesiydi. Hemen hemen tüm turnuvalara takım elbisesi ve kravatıyla katılırdı. Beyefendi bir kişilik olduğu herkes tarafından söylenirdi. Gerek partnerini gerekse rakiplerini  çok kibarca ve zekice espriler yaparak eleştirirdi. Bilimsel deklere verilmediği ve eksik alertte, zaman zaman sinirlenirdi. Kendisi Alert bilgilerini en ince ayrıntısına kadar rakibine söylerdi. Benim bildiğim her şeyi rakipte bilmek zorunda derdi. Kör kozuna oynamayı çok severdi. Köre kontr geldiği zaman çoğunlukla RDB atardı. Son dönemlerinde, partnerine ben yolun sonuna geldim, sana vasiyetimdir, bulacağın partner iyi bir oyuncu olacak ve sana saygılı olacak biriyle oynayacaksın derdi.

Kanserle mücadele ettiği yıllarda (kendi deyimi ile)oksijen kaynakları torunları, Doğa ve Deniz ve briçe olan sevgisi kendisine güç vermişti ve hayata bağlamıştı. Hastaneye yattığı son güne kadar briç oynadı.

Briç oynamaya geldiği son günlerde bile partnerine yeni notlar yazıp getirirdi.