Şubat 2021 – Duyuru

Değerli Arkadaşlar,

Federasyon pandemi sürecinde faaliyeti devam ettirmeye çalışırken kulüplere yardımlar yapmış diğer yandan briç çalışanları, hakemler, skorizasyon görevlileri vb. kişiler içinde görevlendirme ücretleri ödemiş ve ödemeye devam etmektedir. Bir çok yarışmamız kulüplere ayrılan pay ile birlikte başa baş hatta ufak zararla kapanmıştır.

Faaliyetlerde görev alan kişiler, organizasyon sırasındaki görevlerinin dışında kalan zamanda zorunlulukları olmadan arayan kişilere yardımcı olmaya çalışmışlardır. Bu nedenle profesyonel hizmet etmeyi istemeleri doğaldır. Ancak TBF bugüne kadar görevlerinin karşılığı olarak belirlenmiş olan ücretleri zamanında ve eksiksiz olarak ödemiştir.

Diğer yandan online faaliyetlerin kalitesini arttırmak için Aykut Aksu, Osman Rahmi İyilikci, Gökhan Tahtalı, Enver Köksoy ve Ulvi Erkan Yamut’tan oluşan “Değerlendirme Kurulu” oluşturulmuştur. Bu kurulun görevleri şunlardır:

  1. Online faaliyetlerde apel komitesi olarak hakem kararlarına itirazları değerlendirmek ve karara bağlamak.
  2. Federasyonun düzenlediği tüm faaliyetlerde gerek turnuva hakem/hakemlerinin başvurusu üzerine, gerekse de yönetim kurulunun talebiyle; şüpheli sporcuların oynadığı elleri ve turnuva platformundaki yazışmaları incelemesi sonucunda haksız fiilin yapılıp/yapılmadığına dair kanaatini içeren raporu yönetim kuruluna bildirmek. Haksız fiilin yapıldığına kanaat getirdiğinde yapılacak soruşturmanın tedbirli olup olmaması konusunda yönetim kuruluna tavsiyede bulunmak.

Değerlendirme kurulu bu çalışmalarını yaparken gerekli gördüğü durumlarda sporculardan online toplantı yolu ile ifade alabilir. Ayrıca MHK kurulu tarafından canlı turnuvalar için başlatılan sporcuların şüpheli hareketlerinin kayıt altına alındığı sporcu veri tabanının kapsamı genişletilerek online yarışmaların da dahil edilmesine karar verilmiştir. Sporcu veri tabanı uygulaması daha aktif ve etkili olarak kullanılacak ve canlı turnuvalara dönüldükten sonra da kritik kararlar sırasında hakemlerimize yol gösterecektir.

Bu zor görevi kabul ederek çalışmaya başlayan Değerlendirme Kurulu üyelerimize başarılar dileriz.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle, turnuvada başarılar.

NAFİZ ZORLU

Türkiye Briç Federasyonu Başkanı