Değerli Oyuncular,

Öncelikle yeni yılınızı kutluyor ,sağlık ve mutluluklar diliyorum.
Belli konularda kısa bir yazı ile sizleri bilgilendirmek istiyorum.
Bildiğiniz gibi 2016 yılında zor şartlarda yönetime geldik. Son derece objektif olarak o günkü durumu özetlemek istiyorum.

Göreve geldiğimizde mevcut durum  ve  yaptıklarımız

Ekim 2016 da Dolar kuru 3,1 TL , Avro kuru 3.3850 idi (Ekim 2016 sonu itibari ile). Dünya ve Avrupa şampiyonalarına katılan milli takımlar için yapılan masraflar sonucunda borçlu bir federasyon devir aldık.
 • Mevcut ekipman içinde duplikasyon makinaları dahil olmak üzere bazı önemli malzemeler eksikti. Bunun yanında 350 adete yakın bridgemate vardı. Bu bridgematelerin çok büyük bölümü çeşitli kulüplerde emanet statüsünde bulunuyordu. Mevcutları kulüplere belli bir prensiple verebilirsek iyi olacağını düşündük.
 • Bridgemateler için  gümrüksüz ithalat hakkı için müracaat ettik, farklı kamu kurumlarını ikna ederek bunun iznini almayı başardık.  Eldeki mevcut bridgemateleri 200 Tl gibi normal fiyatından çok, çok ucuz  bir fiyatla kulüplere eşitlik ve kıstelyumla verdik. Böylece bu konunun bir polemik ve istismar konusu olmasının önüne geçtik.
 • Kısa sürede toparladığımız bütçe  ile federasyonlara  sadece ihtiyaçları için kısıtlı ve şartlı müsaade edilen gümrüksüz ithalat konusunu da çözerek başta  2 adet yeni model duplikasyon makinesi olmak üzere envanter eksiklerimizi tamamladık.
 • Geçtiğimiz günlerde de yine kulüpleri desteklemek adına günün şartlarına uygun olarak aynı uygulamayı yapmaya çalıştık. 2017 yılında kulüplere kağıt, board, box, yaklaşık 100.000 TL’lik  karşılıksız yardım yaptık, ancak daha sonradan bu konu Genel Müdürlükçe eleştiri konusu oldu ve benzer uygulama yapılmaması istendi.
 • Gençlik Spor Genel Müdürlüğünün Ulus binasında ücretsiz kullandığımız bürosundan binanın yıkılıp proje yapılacağı gerekçesi ile çıkarıldık. Böylece hem büro kirası,hem de tadilat  masrafları gibi ciddi bir zorunlu gider kalemleri çıktı. Çok merkezi bir yerde, fakat bakıma muhtaç bir daire bulduk. Tahminlerimizin üzerinde masraf çıktı ancak şu anda son derece makul, güzel bir ofisimiz oldu. Dönem içinde yapılan yatırımlarla daha da iyi hale geldi. Yolu düşen üyelerimizi ofiste ağırlamak arkadaşlarımızın hoşuna gidecektir.
 • Biz öncelikle turnuvalardaki federasyon çalışanlarının görevlendirmesini azalttık ve Eray Öcal arkadaşımız Genel Sekreter görevini ücretsiz olarak üstlendi, yönetim masrafları da azalınca kısa süre de tüm borçları ödedik.
Bu yıl sonu itibarı ile başta yönetimdeki arkadaşlarımın özverisi ile borçsuz, hatta bazı yeni yıl ödemelerini şimdiden yapmış olarak kapatıyoruz. Örneğin Avrupa şampiyonasına katılacak açık ve kadın milli takım uçak biletlerini, 2020 yılında düzenlenecek turnuvalar için kupa ve madalyaları, kırtasiye malzemelerini indirimli olarak şimdiden satın aldık. Yine de 2020 yılı bütçe olarak çok zorlanacağımız bir yıl olacak. Hem dünya hem Avrupa şampiyonasının aynı senede olması gerçekten TBF için çok masraflı oluyor.
Bugün elimizdeki envanter gerek kalitesi, gerek miktarı açısından müthiş bir seviyeye ulaştı. Dünya ve Avrupa şampiyonalarını hiç destek almadan yapabilecek kabiliyete ve kapasiteye sahibiz.
Sadece bu  yıl yaklaşık 450.000 TL’lik masa, perde, bridgemate, duplikasyon makinesi, tekerlekli depolama ve yüklemede kullanılan arabalar ve brandaları, 550 setin üzerinde board ve kağıtları, bridgemate çantaları, alüminyum çantalar, trans palet gibi  malzeme yatırımımız oldu
Ayrıca elektronik belge ve imza sistemi, bilgisayarlar, işletim programları, sunucu gibi çok ciddi harcamalarımız oldu. Kısıtlı bütçemizle böylesi bir yatırım becerebilmek bizler için büyük mutluluk.
2019 yazında zor şartlarda katılımcıların açık beyanları ve teşekkür yazıları ile  beğenilerini ifade ettikleri başarılı bir Avrupa Şampiyonası yaptık. Açık şampiyona gibi zor bir turnuvanın üstünden başarılı şekilde ifa etmemizi sağlayan tüm paydaşlarımıza, çalışanlarımıza, gönüllülere ve gayretleri için Sevinç Atay ve MURAT Molva’ya teşekkür ediyoruz. TBF’nin gelecekteki yönetimlerinin mutlaka Dünya ve Avrupa şampiyonalarını iyi bir pazarlık ve iyi ilişkilerle ülkemize almak öncelikli hedefi olmalıdır.

Bugüne gelirsek,

Şu anda TBF’nin sponsorluklar olmadan çok sınırlı bir bütçesi var. Sponsorluğunda hele bu dönemde ne kadar zor olduğunu biliyorsunuz. Anlatması bana, anlaması bazılarına  biraz zor geliyor ama bizim federasyonumuzun yaptığı güvenlik ve kalite standartlarında turnuvaların fiyatları döviz bazında çok düşük, kendi maliyetlerimize  göre düşük, sizlerin geçmiş dönemlerde ödediğinize göre çok düşük, hele hele yurt dışı ile mukayese edersek anormal ucuz. Eğer geçmiş yıllara döner bakarsanız reel fiyatların %100 den fazla yıprandığını göreceksiniz. Buna mukabil  harcamalarımızın önemli kısmı dövize endeksli. Maalesef her geçen gün artan kurlarla gelirimiz döviz bazında düşüyor. Biz ülkenin içinde bulunduğu ve katılımcılarımızın ekonomik durumunu, kazançlarının da döviz olmadığını  düşünerek ortayı bulmaya çalışıyoruz. Bunun sonucunda milli takımlara ve dış faaliyetlere ayrılabilir fon elbette biraz düşüyor. Biz bu konuda makul bir denge oluşturduğumuzu  düşünüyoruz.
GSGM’nin tüm işlemleri ”dinamik sistem” dediği bir sistemle takip etmek gibi federasyonları mecbur tutmaya çalıştığı bir uygulaması var. Biz bu sistemi şu anda en iyi uygulayan federasyonlardan birisiyiz, ancak pratikte birçok sıkıntı çıkabilir. Şu anda dinamik sisteme girilmesi zorunlu tüm bilgilerimiz dinamik sistemde girilmiş durumda. Lisans için sağlık raporu mecburiyeti için yaptığımız girişimler sonucunda bir yumuşatma yaptırmayı başardık ancak hala bize sıkıntı verebilecek, pratik olmayan uygulamalar düşünülüyor, uygun çözüm için uğraşacağız. Sistem de olabilecek değişiklikleri sizlere kısa zamanda duyuracağız.
2020 Federasyonumuzun seçim yılı, biz kesin  bırakıyoruz. Yönetimdeki  arkadaşlarım da yeni dönemde görev almama kararındalar. Bu nedenle camiamızın uyum içinde çalışacak ekipler oluşturmasını bekliyoruz. Ben ve arkadaşlarım  bütün yorgunluklarımıza  ve benim  derin kırgınlığıma rağmen görev süremizi sorumluluk içinde bitireceğiz. Dönem içinde istemeden üzdüğümüz arkadaşlarımız varsa da onlardan da özür diliyoruz.
30 Ekim 2020 cuma günü Ankara’da Cumhuriyet turnuvası öncesi temiz, şeffaf ve adil bir genel kurul ile seçilecek arkadaşlarımıza görevimizi bırakacağız.

 

Son olarak özel  teşekkürlerim var.
 • Ücretsiz olarak 3 yıla yakın   genel sekreterlik görevini yürüten Eray Öcal’a ,
 • Sn. Öcal’ın  yeni  bir göreve  başlaması ile yine aynı görevi fahri olarak üstlenen İlknur Meriç Akyol’a ,
 • Federasyonun her işini düzene sokan Ali Uçar’a,
 • Turnuva organizasyonlarını mükemmelleştiren Levent Özgül’e ,
 • Son döneme kadar büyük mesaisi ile güç  veren Ercan Kuru’ya ,
 • Düzenli çalışmaları için MHK’ya
 • Detaylı bir talimatname çalışması  yapan disiplin kurulumuza,
 • İl ve bölge temsilcilerimize,
 • Özverili çalışanlarımız ve hakemlerimize,
 • Skorizasyon ekibimize,
 • Her ihtiyaç duyduğumuzda hiçbir ücret almadan akıllı tahtalar vb. malzemelerle bizi destekleyen Vestel şirketler grubuna,
 • Gençlere ve çocuk programına emek veren tüm hocalarımıza,
 • Kıymetli fikirleri , tecrübeleri,dostlukları   ve maddi,manevi fedakarlıkları ile güç veren yönetim kurulu arkadaşlarıma,
  teşekkür ediyorum.
Saygılarımla,

Nafiz ZORLU

Türkiye Briç Federasyonu Başkanı